Oyun

Online Tavla Oyna

Tavla Nasıl Oynanır

Tavla, iki kişilik bir tahta oyunudur. Oyuncular, zar atarak pullarını tahtanın üzerinde hareket ettirir ve rakibinden önce tüm pullarını tahta dışına çıkarmaya çalışır. Tavla oynamak için, öncelikle tavla tahtasını, pullarını ve zarlarını hazırlaman gerekir. Tavla tahtası, 24 hane adı verilen üçgenlerden oluşur. Her oyuncu, 15 pulunu tahtaya belirli bir şekilde dizmelidir.

Tavla oynamanın temel kuralları

  • Oyuna başlamak için, her iki oyuncu da zar atar. En yüksek sayıyı atan oyuncu ilk önce başlar. Atılan sayılar, ilk hamleleri olarak sayılır.
  • Oyuncular sırasıyla zar atar ve atılan sayılara göre pullarını hareket ettirir. Örneğin; 3 ve 5 attıysan, bir pulunu 3 hane, diğerini 5 hane ilerletebilirsin. Ya da aynı pulu 8 hane ilerletebilirsin.
  • Pullarını, saat yönünün tersine doğru, rakibin ev tahtasından kendi ev tahtasına doğru getirmelisin. Ev tahtası, sana en yakın sağ çeyrektir. Ev tahtasına gelen pullarını, zar atarak toplamalısın. Tüm pullarını ilk toplayan oyuncu oyunu kazanır.
  • Eğer bir pulun tek başına bir hanede ise, rakip oyuncu o haneye gelirse senin pulunu yiyebilir. Yenilen pul, tahtanın ortasındaki çubuğa konur. Çubuktaki pulunu tekrar oyuna sokmak için, rakibin ev tahtasındaki boş bir haneye zar atmalısın.
  • Eğer bir hanede iki veya daha fazla pulun varsa, o haneyi kapmış olursun. Rakip oyuncu o haneye gelemez. Eğer kendi ev tahtasındaki tüm haneleri kaparsan, rakibin ev tahtasına giremez. Buna kapı almak denir.
  • Eğer oyunun gidişatını değiştirmek istersen, katlama küpü adı verilen bir aracı kullanabilirsin. Katlama küpü, 1’den 64’e kadar sayılar içeren bir küptür. Oyunun başında 1’de olan küpü, sıran geldiğinde rakibe teklif edebilirsin. Eğer rakip kabul ederse, oyunun değeri ikiye katlanır ve küp rakibin alanına geçer. Eğer rakip reddederse, oyunu kaybeder. Küpü alan oyuncu, istediği zaman tekrar katlama teklif edebilir. Böylece oyunun değeri artabilir.
tavla oyna
tavla oyna

Tavla oynamak için bu kuralları bilmek yeterlidir. Ancak tavla oynamak sadece kuralları bilmek değil, aynı zamanda strateji ve taktik geliştirmek de gerektirir. Tavla stratejileri ve taktikleri hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsin. Tavla oynamak hem eğlenceli hem de zihin açıcı bir oyundur. Umarım tavla oynamayı öğrenir ve keyifle oynarsın. 😊

 

Makalemizde Tavla Oyununu Oynayabilirsiniz. Tavla Oyununu direk ve büyük ekranda oynamak istiyorsanız https://www.okeyoyna.com/game/tavla/ bu url üzerinden direk oyun oynayabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün